Obchod s mazlíčky

25. června 2007 v 13:59 | judynka
MNOHÉ ZEMĚ NYNÍ VYDÁVAJÍ ZÁKONY OMEZUJÍCÍ OBCHOD SE VZÁCNÝMI A EXOTICKÝMI ŽIVOČICHY.
Obliba volně žijící zvířata velmi ohorožuje. Spousta lidí chce mít exotická nebo vzácná zvířata, jako domácí mazlíčci nebo jako exponát do sbírky, ale obchod s nimi se podílí na likvidaci četných volně žijících druhů. Vysoká cena vzácných zvířat podceňuje lov v přírodě, pašování na dlouhé vzdálennosti ve stísněných podmínkách a ilegální prodej v pokoutních obchodech a u podvodníků. Přísné zákony a sledování nelegálních obchodů jsou dva způsoby, jak je omezit. Lidé však mohou kupovat zvířata, když mají záruky, že pocházejí z legálních zdrojů.
Lovená zvířata
Mexický sklípkan a amadina Gouldové jsou dva druhy živočichů silně ohrožených obchodem s domácími mazlíčky. Čím vzácnější je druh, tím větší je po něm poptávka. Lovci vybírají mladé ptáky z hnízd a vykopávají sklípkany z jejich nor.
OPERACE CHAMELEON, KTERÁ SE USKUTEČNILA V USA, ZARAZILA OBCHODY ČETNÝM PAŠERÁKŮM PLAZŮ.
Klecní ptáci: nádherné amadiny Gouldové jsou v australské přírodě vzácní, protože se příliš velký počet odchytával pro obchod s domácími mazlíčky.
VÍCE NEŽ 58 DRUHŮ PAPOUŠKŮ JE PŘÍMO OHROŽENO NÁSLEDKEM OBCHODU S DOMÁCÍMI MAZLÍČKY.
Nároční mazlíčci
Plazi se rozesílají po celém světě a musí žít v podmínkách velmi rozdílných od jejich tropického domova. Aby si uchovali zdraví, potřebují plazi zvláštní osvětlení, které jim nahrazuje sluneční záření a vysoké teploty, stejně jako správnou potravu. Mnozí majitelé vyhledávají exotické mazlíčky, ale zanedbávají je nebo je trápí.
Chov pro obchod
Vesničané na Papui-Nové Guinei odchovávají housenky v zahradách nebo klíckách, a získávájí tak množstvý nádherných motýlů ptakokřídlenců, kteří se vyvážejí pro sběratele. Chov v zajetí uspokojuje poptávku po exotických zvířatech, aniž je nutné decimovat volně žijící populace.
Záchrana včas
Rehabilitační středisko Sepilok na Borneu pečuje o orangutany zabavené pašerákům. Starají se zde o zvířata tak, aby se mohla vrítit do svého lesního domova. Ovšem připravit orangutana na návrat do přírody není snadné. Záchráněna zvířata jsou často nemocná, stresovaná a nezvyklá na přírodní prostředí.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama