info Osmák Degu

22. června 2007 v 10:02 | judynka
Osmák Degu
Vzhled
Osmák degu je hnědočerný (jiné barvy jsou výjimkou) hlodavec s dlouhým ocáskem, který tvoří jednu až dvě třetiny délky těla a je na konci opatřeným štětičkou chlupů. Při chůzi nosí osmáci ocásek hrdě zvednutý a při šplhání po větvích s ním mávají, jak vyrovnávají balanc.
Je docela podobný pískomilovi, jen je větší. Někomu se taky zdá podobný činčile, se kterou je rodově příbuzný. Chováním je zase podobný veverce, proto se osmákům říká také "chilská veverka".
ŽofinkaVelký je asi jako menší morče. To mějte na paměti, pokud si osmáka pořídíte. Občas se totiž stává, že si lidi koupí v obchodě mladého osmáka, který je ještě menší než křeček. Koupí mu malý domeček, malý kolotoč a malou klec a za pár měsíců se diví, jak jim osmák vyrostl a do ničeho už se nevejde.
Srst má hnědočernou, na bříšku krémové barvy a kolem očí má světlejší kroužky. Má dlouhé vousy a poměrně velké uši. Přední nohy jsou delší než zadní a na každé mají 5 osrstěných prstů s drápky, které si často okusují, aby jim nepřerostly, takže není třeba jim je zastřihávat jako třeba pejskům. stoličky osmáka, podle jejichž tvaru dostal své jméno Zajímavostí je, že zuby osmáků mají nažloutlou až oranžovou barvu. Zuby osmákům zežloutnou pár týdnů po narození proto, že jedí čerstvé rostliny a chlorofyl z rostlin po reakci se slinama osmáků vytváří toto oranžové zbarvení. Proto je barva zubů také částečně závislá na složení stravy.
Název osmáka vznikl z tvaru žvýkacích plošek jejich stoliček, které mají tvar osmičky.
Míry
Délka tělacca 15 cm (bez ocásku), 20-25 cm (s ocáskem)
Délka ocásku7,5-13 cm
Délka uší2,4-3,4 cm
Váha170-300 g
Tělní teplota37,9 °C
Počet chromozomů58
Dožívají sev zajetí 5 let i více, v přírodě kvůli dravcům zřídka více než rok
Doba březosti87-93 dní
Počet mláďat3-9 (průměrně 4, ale může jich být i 12)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl/a si tu :-*

Nebyla :)
Byla :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama